MES w epoce Przemysłu 4.0

Na portalu Computerworld.pl pojawił się artykuł MES w epoce Przemysłu 4.0.
O ile sam artykuł nie zawiera szczegółów działania systemów realizacji produkcji MES, to zawiera szereg ciekawych statystyk dotyczących korzyści z wdrażania systemów MES i priorytetów inwestycyjnych. Opisane są pewne zmiany zachodzące w przemyśle i panujące trendy.

Autor opisuje zmiany dotyczące systemów MES w odniesieniu do Przemysłu 4.0 – jakie korzyści mogą one przynieść nowoczesnym fabrykom (zwiększanie wydajności wytwarzania, elastyczność produkcji oraz opłacalność produkcji krótkoseryjnej) oraz co zachodzące w przemyśle i technologiach komputerowych zmiany mogą dać systemom MES (uczenie maszynowe, zaawansowana analityka danych, automatyzacja, głębsza integracja i przetwarzanie chmurowe).

Ciekawy jest również przytoczony argument na wyższość dedykowanych systemów realizacji produkcji w stosunku do „systemów MES” w postaci dodatkowych modułów systemów ERP:

Systemy ERP nie są zaprojektowane z myślą o hali produkcyjnej, nie są aplikacjami czasu rzeczywistego. Są systemami bardziej statycznymi i mają znaczące opóźnienie. Systemy MES są szybkie i pozwalają na podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym. Oba systemy realizują inne cele, a maksymalizacja efektów ich wykorzystania bazuje na ich współpracy.

Polecam lekturę (tym bardziej, że autor odwołuje się do jednej z moich wcześniejszych prac).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *