Mistrzowskie HMI cz. 2

Kilka dni temu opublikowałem link do szkolenia firmy Siemens z zasad projektowania interfejsów  HMIHMI Design Masterclass (ponownie zachęcam do obejrzenia całości).

W odcinku drugim zatytułowanym „Rozumienie kontekstu” pojawiają się kolejne zasady:

Nr Zasada Opis
1 Kwestionuj swoją własną wiedzę i słuchaj. Unikaj pułapki przeszacowania własnej wiedzy o użytkownikach. Zadawanie konkretnych pytań i słuchanie odpowiedzi się opłaca.
2 Określ różne typy użytkowników. Różni użytkownicy mają różne potrzeby. Prosty profil osoby jest wystarczający do udokumentowania wymagań użytkownika (prosty szablon pomaga w standaryzacji profili; archetyp dla grupy użytkowników).
3 Zidentyfikuj i ustal priorytety przypadków użycia. Przypadkom użycia (zadaniom wykonywanym przez użytkownika za pomocą interfejsu HMI), które mają wysoką istotność i częstotliwość, przypisuje się odpowiadający wysoki priorytet w fazie projektowania.
4 Zwróć uwagę na kontekst. Środowisko pracy wpływa na projekt. Fizyczne i organizacyjne aspekty są tak samo ważne jak sposób pracy samych urządzeń.
5 Poszukaj bolączek (punktów bólu). Czynniki, które są uciążliwe dla użytkowników, mają negatywny wpływ na produktywność. Znajdź rozwiązania dla tych bolączek z pomocą swojego HMI.
6 Użyj przestrzeni pomysłów. Potrzebujesz miejsca do zbierania pomysłów, które możesz użyć później w projekcie. To „miejsce” powinno mieć przejrzystą strukturę i być dobrze widoczne.

Słowa kluczowe tego odcinka to:  profil, przypadki użycia i bolączki.

Będę przedstawiał kolejne zasady w kolejnych wpisach w miarę publikowania ich przez firmę Siemens.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *