Cel: Przemysł 4.0 ?

Jakiś czas temu pisałem o Przemyśle 4.0 i jego znaczeniu. Chwilę później na portalu gospodarczym wnp.pl pojawił się ciekawy wywiad z panem dyrektorem Andrzejem Korpakiem z Opla.

W rozmowie pod tytułem „Przemysł 4.0 nie może być celem samym w sobie” pojawiają się dwie istotne odpowiedzi w kontekście informatyzacji przedsiębiorstw i nowych technologii.

Pan Andrzej podkreśla – jak to sugerowałem w jednym z poprzednich wpisów – że nadchodzące zmiany nie są zmianami samymi dla siebie, a nowe rozwiązania pogonią za nowinkami technologicznymi i rewolucją. Przeciwnie, to rewolucja i zmiany są odpowiedzią na realne zapotrzebowania przemysłu i mają służyć konkretnym celom biznesowym:

Jeśli potraktujemy Przemysł 4.0 jako kolejną rewolucje przemysłową, to nie może ona być celem samym w sobie. Za jej wdrożeniem muszą podążać konkretne cele biznesowe i ekonomiczne, pozwalające uzyskać przewagę na rynku. W przypadku fabryki to poprawa efektywności i produktywności. Rozwiązania Przemysłu 4.0 umożliwiają nam wykorzystywanie najnowszych zdobyczy technologicznych do komunikacji pomiędzy urządzeniami, inteligentnej automatyzacji oraz szerokiego zastosowania rozwiązań IT. Te systemy potrafią powiązać dane, uruchomić predykcję, skrócić czas wnioskowania, bez angażowania człowieka na każdym z tych kroków, a na koniec zaprezentować spójne i zrozumiałe dane. To przeskok technologiczny w stosunku do ery automatyzacji w przemyśle 3.0. Z kolei Przemysł 5.0 będzie już pełnym wykorzystaniem możliwości sztucznej inteligencji, ale na ten przeskok przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Na uwagę zasługuje też fragment, w którym pan Andrzej wspomina o trudnościach i barierach:

Na pewno główną barierą są znaczne koszty inwestycyjne oraz dostępność wykwalifikowanej kadry. Łatwiej jest wprowadzić technologię 4.0 w całkiem nowym zakładzie niż rezygnować z technologii 3.0 na rzecz 4.0 w istniejącym. Jeśli jednak się na to decydujemy, to głównym powodem jest podniesienie produktywności dzięki zwiększeniu automatyzacji. Jednak technologia ma koszt zachodnioeuropejski, a koszt pracy w Polsce jest wciąż niższy niż na Zachodzie. To stwarza barierę opłacalności.

Warto zauważyć, że pan Andrzej zwraca uwagę na brak dostępności wykwalifikowanej kadry jako jedną z barier rozwoju. Oznacza to, że istnieje zapotrzebowanie na inżynierów, którzy radzą sobie z zagadnieniami Przemysłu 4.0 i Informatyki Przemysłowej, która leży u jego podstaw. W jednym z wpisów wspominaliśmy o profilu specjalisty, który orientuje się zarówno w zagadnieniach przemysłowych jak i w zagadnieniach IT. Postaram się rozwinąć ten temat w kolejnych wpisach.

W międzyczasie zapraszam do lektury całego wywiadu na portalu wnp.pl:

Andrzej Korpak z Opla: Przemysł 4.0 nie może być celem samym w sobie

2 thoughts on “Cel: Przemysł 4.0 ?”

  1. Nie do końca się zgodzę co do przemysłu 5.0 i definicji Pana Andrzeja moim zdaniem to nie będzie jeszcze czas na sztuczną inteligencje bo na tym polu (mimo bardzo szeroko stosowanego nazewnictwa) mamy jeszcze sporo do zrobienia, myślę że chodzi tu bardziej o big data i uczenie maszynowe.

  2. „Sztuczna inteligencja” jest kolejnym sformułowaniem (po „Przemysł 4.0”), która dobrze brzmi i dobrze się sprzedaje. To pojęcie jest często nadużywane, ale zakładając, że mamy jeszcze trochę czasu, to może nie jest to przesada.
    W prasie branżowej (np. IT Professional) przewiduje się możliwy rozwój technologii SI i w jaki sposób będzie ona w nadchodzących latach wykraczać poza „proste uczenie maszynowe”. Podobno już obecnie komputery z niektórymi zadaniami radzą sobie porównywalnie, lub nawet lepiej od ludzi (tłumaczenia, wyszukiwanie obiektów), ale w perspektywie mamy burzliwy rozwój tych technologii w nadchodzących dziesięcioleciach.
    Jeżeli popatrzeć na to ile lat potrwały poprzednie rewolucje w przemyśle i to, że jeszcze na dobre nie zaczęła się IV rewolucja, to może się okazać, że za te 50 lat będziemy na takim poziomie technicznym, że to właśnie SI wprowadzi nas w Przemysł 5.0.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *