Hello world!

Witaj na stronie o Informatyce Przemysłowej!

Dzisiaj ruszyła strona poświęcona w całości IT w Przemyśle, nowoczesnemu oprogramowaniu przemysłowemu, cyfryzacji, czwartej rewolucji przemysłowej (Przemysł 4.0) i innym zagadnieniom związanym z szeroko pojętą informatyką przemysłową. Celem powstania strony jest zebranie i uporządkowanie wiedzy na temat nowoczesnych technologii w przemyśle. 

Pomimo dużej liczby informacji na powyższe tematy w Internecie, ciężko znaleźć źródła przedstawiające praktyczną stronę realizacji projektów informatycznych w zakładach przemysłowych. Wiele źródeł opisuje nowości i wizję rozwoju branży w oderwaniu od codzienności związanej z informatyzacją zakładów przemysłowych. W wielu artykułach można zauważyć promowanie technologii „przyszłości” przemysłu 4.0 podczas gdy Polski przemysł w znacznej części nie jest nawet przemysłem w wersji 3.0 (komputeryzacja i automatyzacja).

Pomimo, że idea fabryk przyszłości może momentami wydawać się odległa, to nie można zaprzeczyć wdzieraniu się technologii informatycznych w obszary produkcyjne. Jest to rosnący trend związany z ogólną cyfryzacją życia i konieczne jest odpowiednie zrozumienie szans i zagrożeń jakie zachodzące zmiany przynoszą.

Strona informatykaprzemyslowa.pl ma w założeniu stanowić zbiór wiedzy teoretycznej i praktycznej dotyczącej procesu informatyzacji zakładów przemysłowych. W przeciwieństwie do zbiorów, które traktują IT w przemyśle jako dodatek do „prawdziwej automatyki”, czy też omawiają informatyzację jako „pieśń przyszłości”, strona ta ma w założeniu promować IT w przemyśle jako niezależne i złożone zagadnienie techniczne, które wymaga szczególnej wiedzy i przygotowania.

W chwili obecnej często informatyka przemysłowa przez środowiska produkcyjne nie jest traktowana jako integralna część produkcji, ale coś odległego czym zajmują się specjaliści IT. Specjaliści IT z kolei często nie dostrzegają specyfiki systemów produkcyjnych i tego, jaki ma ona wpływ na projektowanie, wdrażanie i działanie systemów informatycznych w zakładach przemysłowych. Na jednym z blogów pojawiło się nawet pojęcie ITmatyka (ang. ITmation engineer), czyli osoby, która orientuje się zarówno w zagadnieniach przemysłowych jak i w zagadnieniach IT. Niezależnie jednak od tego, czy taką osobę można nazwać itmatykiem, czy po porostu informatykiem przemysłowym, niezaprzeczalne jest, że osoby o takim profilu są potrzebne i potrzebne są źródła wiedzy na ten temat.

Zapraszam do komentowania i wypowiadania się na forum.

Pozdrawiam,
Paweł Sokólski

1 thought on “Hello world!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *